ПРЕНАТАЛЬНА  3D/4D  УЛЬТРАСОНОГРАФІЯ ДЛЯ МАЙБУТНІХ МАМ

Виношування дитини - дуже відповідальний період в житті жінки, коли варто зважено підходити до стану свого здоров’я і здоров’я плода. Вчасна і точна діагностика в період вагітності забезпечує проведення адекватної терапії, попереджує ускладнення при пологах і може допомогти врятувати життя породіллі і немовляти.

Ультразвукове дослідження плода - це спостереження за тим, як протікає вагітність і своєчасна діагностика вад розвитку плода, воно надає високоточну і достатню інформацію для медичного висновку. Пренатальна діагностика на сучасних апаратах експертного класу Voluson E8 Expert з функціями 3-D, 4-D, відеозапису підняла діагностичну точність досліджень на рівень, що відповідає сучасному розвитку світової медицини - у наших кабінетах майбутнім батькам доступні ті ж сучасні дослідження з метою пошуку аномалій плода, як і в провідних країнах світу. Унікальність апарату насамперед полягає у надзвичайно високій якості діагностики: обладнання дозволяє з точністю досліджувати мініатюрний плід, його надмініатюрні судини і органи, діаметром менше 1 мм. Сучасні передові технології дозволяють оглянути при необхідності плід більше як зазвичай, що дає змогу бути експертом в обстеженні та в кінцевому результаті правильно поставити діагноз.

Родинам слід пам’ятати, що переважна кількість вагітностей протікають без ускладнень і закінчуються народженням здорових дітей, тому не треба хвилюватися безпідставно. УЗД плоду допомагає спостерігати за розвитком дитини, щоб своєчасно діагностувати аномалії розвитку, грижі і пухлини головного і спинного мозку, правильне розташування плаценти, багатоводдя, маловоддя і безліч інших серйозних проблем, про можливість яких Ви навіть і не підозрюєте. Своєчасне діагностування в більшості випадків виявляється вирішальним для здоров'я мами і плоду. УЗД при вагітності абсолютно безпечна процедура, нешкідлива і для мами, і для дитини, зручна для пацієнток, адже триває лише 15-20 хвилин і не вимагає попередньої підготовки.

Ультразвукове  дослідження  плода  у  І  триместрі

observation pregnancy

При вагітності пропонується як мінімум тричі проходити ультразвукову діагностику, проходження кожного з УЗД має чіткі цілі:

 • в першому триместрі для уточнення терміну вагітності, можливої багатоплодової вагітності, серцевого ритму, стану плаценти, виключення хромосомної патології по розміру комірцевого простору та розміру кісток носа.
 • в другому триместрі проводиться експертне обстеження плода – оцінка всіх органів і систем, в першу чергу центральної нервової та серцево-судинної системи, виключаються грубі вади розвитку.
 • в третьому триместрі визначається передлежання плода, виключається затримка розвитку, визначається стан плаценти та біометричні показники плода, структура легень. Особлива увага приділяється допплерівському обстеженню (визначенню кровотоку в судинах плода та матері), функціональний стан плода та його розвиток.

УЗД-супровід вагітності  починається з визначення плідного яйця в порожнині матки, яке можливе вже з 3-5 днів затримки менструації, коли воно має діаметр всього 4-6 мм. В терміні 5-6 тижнів з’являється ембріон довжиною 1,5-4,5 мм, в якому визначається серцебиття. В цей період вкрай важливим є визначення локалізації вагітності (виключення позаматкової вагітності),  встановлення терміну гестації та кількості ембріонів, оцінка життєздатності ембріона (візуалізація серцебиття). Необхідно виключити об’ємні утворення порожнини малого тазу та міхурцевий занесок (зачаття, при якому не відбувається нормального розвитку ембріона, а ворсинки хоріона розростаються у вигляді бульбашок, наповнених рідиною).

Ультразвукове дослідження в першому триместрі рекомендується проводити в термінах від 11 тижнів і 1-го дня  до 13 тижнів і 6-го  дня  гестації (розрахунок від дати  зачаття + 14 днів), оскільки в цей період УЗД дозволяє підтвердити життєздатність плода, серцевого ритму, стану плаценти, точно встановити термін вагітності, визначити багатоплідну вагітність, провести оцінку анатомії плода та ризику хромосомних патологій по розміру комірцевого простору і розміру носової кістки.

Ретельне ультразвукове дослідження вже в 11-13 тижнів вагітності дозволяє розрахувати особисті ризики кожної окремо взятої жінки щодо можливих пізніших акушерських ускладнень (підвищеного артеріального тиску вагітної жінки, ранньої та загальної прееклампсії, передчасних пологів, затримки росту плода), і водночас оцінити ризик щодо ймовірних вад розвитку серця плода, патологій його судин і хребта, вивчити будову тіла дитини.

Особливої ваги таке дослідження набуває для багатоплідних вагітностей, оскільки існують різні види таких вагітностей, і від правильного визначення виду залежить прогноз ймовірних ускладнень впродовж вагітності. Під час УЗД у першому триместрі потрібно точно визначити вид багатоплідної вагітності (оскільки у 2-3 триместрах іноді це вже неможливо зробити), щоб точно оцінити прогноз ускладнень і послідовність додаткових обстежень.

Що саме досліджується за допомогою УЗД у І триместрі:

 • Перевірка серцебиття плоду, грубих вад розвитку серця плоду.
 • Виявлення багатоплідної вагітності.
 • Виявлення позаматкової вагітності, коли ембріон знаходиться поза маткою, найчастіше - в матковій трубі.
 • Уточнення терміну вагітності за результатами вимірювань вашої дитини.
 • Оцінка ймовірності наявності у дитини синдрому Дауна - вимірювання товщини комірцевого простору плоду.
 • Оцінка носової кістки як УЗ-маркера можливих хромосомних патологій.

Ультразвукове  дослідження  плода  у  ІІ  триместрі

Ультразвуковий скринінг першого триместру вагітності вважається дуже важливим і відноситься до категорії обов’язкових. Завданнями ультразвукової візуалізації  під час огляду є підтвердити термін вагітності, кількість плодів, виключити патологію плода. Саме в цьому терміні визначаються основні ехо–маркери хромосомної патології – наявність та довжина кісток носу, комірцевий простір, допплерівська крива у венозній протоці.

Пренатальне УЗД

Що показує монітор ультразвукового апарату в цьому терміні? Не дивлячись на відсутність явних зовнішніх ознак вагітності (тіло матки ще знаходиться в порожнині малого тазу), майбутні батьки завдяки апарату УЗД вже можуть познайомитись з малюком. Основні процеси формування органів вже завершилися, продовжується процес дозрівання та налаштування всіх систем організму. Органи плоду вже майже схожі на органи дорослої людини, тільки поки всі вони мініатюрні, їх основне завдання – збільшуватися в розмірах і набувати своєї функціональної зрілості. Дуже цікаво спостерігати за першими рухами малюка: він уже може рухати ручками, ніжками, повертати голівку і «гратись» пуповиною, поки ще неусвідомлено, але у нього все попереду.

В другому триместрі проводиться експертне обстеження плода – оцінка всіх органів і систем, в першу чергу центральної нервової та серцево-судинної системи, виключаються грубі вади розвитку. Ультразвукове дослідження плода проводиться з 18 тижнів і 1 дня до 21 тижня і 6 днів гестації. Це основне дослідження плоду протягом всієї вагітності, яке ще називають анатомічним або морфологічним скануванням, воно включає в себе визначення розмірів плода (фетометрія), оцінку анатомічних структур для виявлення вроджених вад розвитку плода, та УЗ-маркерів можливих хромосомних патологій, оцінку розташування плаценти та кількості амніотичних вод.

Продовжують розвиватись органи зору, її повіки більше не стулені, вона може їх регулярно відкривати і закривати - майбутня дитинка вже може розрізняти світло і темряву, активно крутить голівкою в різні сторони, хоча інші рухи стають менш активними та більш раціональними, ручки та ніжки починають округлятись, наповнюючись необхідною підшкірною клітковиною. Малюк почне виробляти цикл сон-неспання, і ви відчуватимете, коли він прокинувся і рухається, а коли тихо спить.Дитя розвиває здатність бачити і чути, і ви помітите, що дитина починає реагувати на подразники у своєму середовищі - такі як звуки, музика або світло. Ваша дитина зараз починає смоктати палець або робить смоктальні рухи ротом, так що вже вмітиме смоктати груди, коли народиться. Дитина продовжує тренуватися для того, щоб бути готовою до позаутробного життя. Вона ковтає навколоплідні води, проводить дихальну гімнастику для легенів (дихальні рухи), смокче пальчик, штовхається ніжками і ручками, активно моргає в моменти неспання. Майбутня мама повинна звернути увагу на те, що активні дії крихти в цей період в обов’язковому порядку чутливі для неї самої. Позитивна сторона третього триместру - збільшення очікування і хвилювання. Розуміння того, що ваша дитина росте здоровою, відчуття її рухів та енергійних поштовхів, підготовка до її народження, вибір імен, покупка дитячого одягу і та підготовка усіх речей для догляду за нею у вашому домі, а також усвідомлення того, що всього за кілька тижнів вона буде тут, роблять цей період особливим!

В «Клініці 4D» завдяки високій професійній підготовці лікарів, оглядають плід на сучасних експертних ультразвукових апаратах Voluson E8 Expert, спеціальні програми яких налаштовані передусім саме для акушерства та гінекології, з використанням об’ємної ехографії, які дозволяють досконало розглянути анатомічну будову плода. Проводиться доскіпливий огляд хребта в трьох проекціях та голівки, а саме мозку плода з оцінкою таких тонких структур як мозолисте тіло (велика злука мозку), хробак мозочка (складова частина мозочка), які у звичному 2D режимі не завжди вдається побачити.

Сердечко розглядається в спеціальній кардіологічній програмі для серця плода, яка дає можливість детальної оцінки будови, а при підозрі на вроджену ваду використовуємо об’ємний огляд серця (STIC).У випадку незручного для ультразвукового огляду положення плода використовуємо і інші методи об’ємного сканування: програма товстого зрізу (VCI-A), скелетний режим, програма VCI Omni  View, томографічний режим (такий принцип обстеження застосовується в МРТ та комп’ютерній томографії).
Все це дає змогу досконало оглянути всі структури малючка від маківки голівки до кінчиків пальчиків ніжок. 

Ультразвукове  дослідження  плода  у  ІІІ  триместрі

Заключний скринінг проводиться на 32 - 34 тижнях вагітності і дає вичерпний висновок про функціонування і будову внутрішніх органів плода, оцінює стан матки і плаценти, готовність організму жінки до пологів. В залежності від результатів перших двох скринінгів процедура може бути перенесена на більш ранній термін - з 30 тижня. У разі виявлення відхилень призначається додаткове УЗД незадовго до пологів на 35 - 38 тижні вагітності.

В цей період  дитинка важить біля 300 грамів та має 14-16 см довжини, у неї продовжують формуватись рефлекси та органи почуттів. Це ультразвукове дослідження є вкрай важливим і дуже детальним. Вчасна і точна діагностика в заключний період вагітності  забезпечує проведення адекватної терапії, попереджує ускладнення при пологах і може допомогти врятувати життя породіллі і немовляти.Вимірюються основні розміри плоду: голівки, животика, стегна, підраховується  його ймовірна вага, порівнюється з нормативними таблицями та аналізується характер росту плода. Вивчається скелет: особливості будови хребта,  довжина кісток, будова та особливості верхніх та нижніх кінцівок. Ретельно оглядаються мозкові структури, особливу увагу приділяють боковим шлуночкам мозку, прозорій перетинці, мозочку, великій цистерні, мозолистому тілу. Досліджуються  внутрішні органи плода: шлунок, нирки, печінка, сечовий міхур, жовчний міхур, оцінюється їх  форма та розміри, місце розташування та особливості будови. Обов’язково проводиться оцінка будови серця плода (ехокардіографія) в загальноприйнятих ультразвукових зрізах, що дозволяє визначити положення, розміри, вісь серця; підтвердити наявність 4-х камер, перевірити структуру серцевого м’язу (міокарду) та стан внутрішньої оболонки серця (ендокарду), встановити нормальне відходження та діаметр головних судин, що виходять з правого та лівого шлуночків (легеневої артерії та аорти), аналізується серцебиття. Серцебиття плоду - це основний показник життєздатності майбутньої дитини, який відображає його стан і змінюється відразу, як тільки виникає якась несприятлива ситуація.

Серце плода - орган, який знаходиться в постійному русі, причому систола, діастола, рух клапанів відбуваються в 2 рази швидше, ніж в серці дорослої людини, відкриття і закриття стулок клапанів, скорочення і розслаблення камер серця відбуваються в інтервал часу менше 1 с. Зоровий аналізатор людини не здатний адекватно оцінити інформацію, яка надходить до нього з такою швидкістю. Саме тому оцінка діагностичних зрізів проводиться не в одиночному зображенні, а в декількох серцевих циклах. Щоб отримати більш чітке ультразвукове зображення серця в русі, необхідна висока частота зміни кадрів, вона залежить від частоти датчика, яким проводиться огляд. Використання кольорового допплерівського картування дозволяє отримати зображення ламінарного потоку крові в шлуночках серця, провести дослідження кровотоку магістральних артерій та порожнистих і легеневих вен.

Головне завдання УЗД третього триместру – оцінка росту плода, виключення невиявленої раніше патології та синдрому затримки росту плода, аналіз біофізичного профілю плода (серцебиття, тонус, рухи плоду, дихальні рухи), направлений на те, щоб виявити вроджені вади розвитку плоду. Перше і друге ультразвукове дослідження здатне виявити грубі пороки, але деякі захворювання можуть виявлятися тільки в процесі розвитку органів (наприклад, розширення сечоводу плода (мегауретер) або гідронефроз нирок), тому ретельно досліджується стан всіх внутрішніх органів. Функція TUI в апараті експертного класу Voluson E8 Expert є аналогом комп'ютерної томографії та дає можливість покрокового панорамного перегляду всіх органів. Це дозволяє виявляти дрібні деталі будь-якого органу, діагностувати патологію плоду, оцінити серцеву діяльність малюка, його рухову активність. Ретельно вивчаються розміри лицьової частини черепа плода, орбіт, кісток носа. Крім того, визначається положення дитинки в порожнині матки для вибору тактики розродження, наявність або відсутність обвиття пуповини, вивчається структура та ступень «зрілості» плаценти, кількість та якість навколоплідної рідини, виключення можливих ускладнень при пологах (пухлини матки, відшарування плаценти, передлежання плаценти, ознаки загрози передчасних пологів з боку шийки матки). Особливу увагу приділяють доплерометричній оцінці фетоплацентарного та матковоплацентарного кровоплину, для чого оцінюють отримані доплерівські криві кровотоку в артерії пуповини та маткових артеріях. При необхідності вимірюють показники в середній мозковій артерії та аорті плода, оцінюють адекватність кровопостачання, відсутність гіпоксії плода чи загрози погіршення його стану.

Що саме досліджується за допомогою УЗД у ІІІ триместрі:

 • Фетобіометрія: Біпарієтальний розмір голівки, лобно-потиличний розмір,
  окружність голівки, ширина мозочка, окружність животика, довжина стегна,
  плеча, довжина кісток передпліччя та кісток гомілки, довжина стопи).
 • Цілісність кісток черепа та хребта.
 • Морфологія мозку: симетричність півкуль, серединні анехогенні структури, порожнина прозорої перетинки, бокові шлуночки, стан задньої черепної ямки: мозочок, велика цистерна.
 • Структури обличчя: орбіти, міжорбітальний індекс кістки носа (розмір),
  носогубний трикутник (цілісність).
 • Органи грудної порожнини: ехоструктура легень, 4-камерний зріз серця: локалізація, вісь, розміри, площа, співвідношення камер, атріовентрикулярні клапани. Зріз через 3 судини: розташування, діаметр перетинки судин; зріз через 3 судини на рівні дуги аорти та трахеї, повздожній зріз дуги аорти.
 • Органи черевної порожнини: безперервність купола діафрагми, шлунок,
  кишківник, печінка, стан передньої черевної стінки, нирки, сечовий міхур.
 • Кінцівки: наявність 3-х сегментів, деформації, редукція, ехогенність (аномалії).
 • Наявність вад розвитку плоду, транзиторних аномалій та специфічних ехографічних ознак (УЗ-маркерів) хромосомних аномалій та внутрішньоутробного інфікування.
 • Пуповина: кількість судин, обвиття, місце прикріплення пуповини до плаценти, артерії пуповини, маткові артерії - ліва і права, середня мозкова артерія, аорта плода, оцінка кровотоку.
 • Плацента: локалізація відносно стінок матки та внутрішнього вічка, товщина, ехоструктура, ступінь зрілості (0-3).
 • Кількість навколоплідних вод: амніотичний індекс.
 • Шийка матки: стан внутрішнього вічка та цервікального каналу,
  довжина шийки матки (в мм).

До 30 - 31-го  тижнів вагітності плід вже досягає в довжину 37 - 40 см та важить 1400 -1600 г, а на 33 - 34 тиждень маса плоду в межах 2100 - 2750 г. Від цього періоду до пологів плід активно набирає вагу, розвиваються органи слуху, набувають зрілості легені, печінка, підшлункова залоза.
З 33 тижнів в легенях плода з’являється сурфактант – особлива речовина, що допомагає уникнути проблем з диханням після народження. Самостійно дихати в цей період дитя поки не може, у пренатальному періоді легені знаходяться в стислому стані і не виконують своєї основної функції (дихання), тому провести до пологів об'єктивну оцінку їх функціонального стану неможливо, скринінг робиться для оцінки сформованості його легенів і виключення такої патології, як внутрішньоутробна пневмонія. 

Продовжують розвиватись органи зору, її повіки більше не стулені, вона може їх регулярно відкривати і закривати - майбутня дитинка вже може розрізняти світло і темряву, активно крутить голівкою в різні сторони, хоча інші рухи стають менш активними та більш раціональними, ручки та ніжки починають округлятись, наповнюючись необхідною підшкірною клітковиною. Малюк почне виробляти цикл сон-неспання, і ви відчуватимете, коли він прокинувся і рухається, а коли тихо спить.Дитя розвиває здатність бачити і чути, і ви помітите, що дитина починає реагувати на подразники у своєму середовищі - такі як звуки, музика або світло. Ваша дитина зараз починає смоктати палець або робить смоктальні рухи ротом, так що вже вмітиме смоктати груди, коли народиться. Дитина продовжує тренуватися для того, щоб бути готовою до позаутробного життя. Вона ковтає навколоплідні води, проводить дихальну гімнастику для легенів (дихальні рухи), смокче пальчик, штовхається ніжками і ручками, активно моргає в моменти неспання. Майбутня мама повинна звернути увагу на те, що активні дії крихти в цей період в обов’язковому порядку чутливі для неї самої.

УЗД для майбутніх мам

Позитивна сторона третього триместру - збільшення очікування і хвилювання. Розуміння того, що ваша дитина росте здоровою, відчуття її рухів та енергійних поштовхів, підготовка до її народження, вибір імен, покупка дитячого одягу і та підготовка усіх речей для догляду за нею у вашому домі, а також усвідомлення того, що всього за кілька тижнів вона буде тут, роблять цей період особливим!

УЗД діагностика по європейським стандартам
 
Besucherzahler
счетчик посещений
Оперативна розробка вебсайтів
Клініка 4D - МЦСТ «Ваше здоров’я» © Всі права застережено. All rights reserved. Сopyright 2016.